KKDIK

KKDIK yönetmeliği sadece hammadde veya karışım formundaki kimyasal maddeleri kapsamıyor. Eğer eşya üretiyorsanız ve bu eşyanın salınım yapmasını planlıyorsanız da ürünleriniz kapsam içinde olarak kabul ediliyor.

 

Ayrıca salınım yapması planlanan kimyasal maddenizin izne tabi madde olup olmama durumu da kontrol edilmelidir.

 

Maddelerinizin kapsam içine girip girmediğini  veya herhangi bir kısıtlamaya tabi olup olmadığını belirlemek için birçok farklı kriter incelenmelidir. Eğer eşya üretiyor veya satışını yapıyorsanız ve KKDIK kapsamındaki sorumluluklarınız konusunda soru işaretletiniz var ise cevapları bulmanızda sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyarız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı maddeyi kayıt edecek olan KKDIK kapsamında yükümlülük sahiplerinin ortak bir karara varıp Bakanlığa ortak bir karar sunması adına konsorsiyumların kurulmasına karar vermiştir. Kurulan konsorsiyumlarda kayıt üyeleri ve konsorsiyumun başına atanan bir lider bulunmalıdır. Tüm üyeler arasında KKS sistemi aracılığı ile bilgi akışı gerçekleştirilmelidir ve taraflar kayıt ettikleri madde için ortak bir karara varmak için aksiyon belirlemelidirler.

Bu süreçte lider ve ortak kayıt ettiren üyelere farklı sorumluluklar düşmektedir. Bu süreçte nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili karar vermekte sıkıntı yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 Her kimyasal madde için konsorsiyumlar kurulacaktır ve bu konsorsiyumların yürütülmesinde görev alacak üyeler arasındaki ortak kararla belirlenecek bir lider atanacaktır.

Konsorsiyumum lider kayıt edeni KKS sistemi aracılığıyla liderliğini Bakanlığa ve diğer kayıt edenlere duyurması gerekmektedir.

 

 

 

KKDIK kapsamında, kayıt aşamasının bir parçası olan ve Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) tarafından yürütülen, kimyasallarınız için Kimyasal Güvenlik Değerlendirmesi (KGR) yapılacaktır ve daha sonra yönetmelikteki gereklilikler takip edilerek Kimyasal Güvenlik Raporu (KGR)  hazırlanacaktır.

KGR, diğer işlemlerde olduğu gibi Çevre Bakanlığının EÇBS sitesindeki KKS modülü aracılığı ile hazırlanacaktır. Bakanlık KKS’ nin bir başka modülü olacak CHESAR modünü en geç 2021’in son çeyreğinde entegre etmeyi planlamaktadır.

Kimyasalların kaydı ve değerlendirilmesi KKDIK kapsamında eğitim ve sertifika almış Kimyasal Değerlendirme Uzmanları tarafından yapılacaktır.

Bu süreçte KDU eğitimi almış kişiler KKS sistemi aracılığı ile kimyasalların kaydını gerçekleştirecektir. Eğer kimyasallarınız için KDU hizmetine ihtiyaç duyuyor iseniz, sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışan sertifikalı uzman kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz..

 

 

KKDIK kapsamınıda çeşitli test verileri ile insan sağlığına ve çevreye zararlı etkisinin bulunduğu ispat edilmiş kimyasalların satışına kısıtlama getirilecektir veya satışının yapılabilmesi için Bakanlık’dan gerekli izinler alınması gerekecektir.

 

İzne tabi madde listesi henüz bakanlık tarafından yayınlanmamış olup 31/12/2023 tarihinde yayınlanması planlanmaktadır.

Şuan da bu listeye alternatif olarak kullanılan European Chemicals Agency (ECHA) tarafından yayınlanmış olan Annex XIV of REACH” (“Authorization List”) listesinden maddeler kontrol edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy